Siparis Telefon:


0 216 671 98 99 / 0530 498 56 56

SETLERiMiZ
 
JAPONCA

 
ALIŞVERİŞ SEPETİ
0 ürün var.
 
En Çok Satılanlar
 

JAPONYA HAKKINDA BİLGİ

 

JAPONYA HAKKINDA BİLGİ

Adı  Japonya’dır. Başkenti Tokyo olan ülkenin nüfusu 126 549 976 kişi (2000), yüz ölçümü 377 800 km2dir. Yönetim şekli çok partili demokrasidir. Ülkenin para birimi Japon Yeni, resmî dili Japoncadır. Halkın çoğunluğu Budisttir. Asya’nın doğu kıyıları açıklarında yer alan bir takımadadır. Komşuları, kuzeyde Rusya, batıda Güney Kore’dir. Ülkede kişi başına ulusal gelir 41 718 $, zorunlu eğitim 9 yıl, insanların ortalama ömrü 80 yıldır. En büyük kenti Tokyo, en yüksek dağı Fuji dağıdır (3776 m). En uzun nehri Shinano nehri (368 km), en büyük gölü Biwa Gölü’dür (673 km2).

Çoğunlukla engebeli ve dağlık olan Japonya, başlıca dört ana adadan oluşur. Bu adalar; Honshu, Hokkaido, Kyusu ve Shikoku’dur. Kıyıları son derece girintili çıkıntılıdır. Kuzeydeki adalar, Sakhalin dağlarının uzantısıdır. Güneydeki adalara, Çin’deki Kunlun sıradağlarının uzantıları devam eder. Ayrıca çok sayıda volkanik ada da bulunur. Güneyde tropikal iklimden kuzeyde serin ılıman iklime değişiklik gösterir. Yarı tropik yağmur ormanları, geniş yapraklı defne ormanları, yaprak döken ağaçlar, iğne yapraklı ağaçlara rastlanır.

Doğal kaynakları, önemsiz mineral kaynakları ve balıktır. Tarım ve hayvancılık ürünleri, şeker kamışı, sebze, meyve; domuz eti, kümes hayvanları, süt ürünleri, yumurtalar ve balıktır. Endüstri dalları, elektrikli ve elektronik araçlar, otomobil, makine ve kimyadır. Ülkenin başlıca kentleri; Tokyo, Osaka, Yokohama, Nagoya, Kyoto ve Kobe’dir. Japonya hakkında bilgi kısaca bu şekildedir.


Facebook'ta Payla